Enter your keyword

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu bir danışmanlık Hizmetidir, öğrencilerimizin olmak istediği durumlar ile şuanki durumları arasında farklılıklar olabilir.Bir öğrenci koçu öğrencinin istediği başarı durumu ve diğer konularda,şu anki durumu arasındaki farkı en aza indirmeye çalışır.Öğrenci koçluğu hizmeti öğrencinin hayatını olabilecek en üst potansiyele taşımak için,küçük yaşlardan itibaren alınması gereken önemli bir danışmanlık hizmetidir.Öğrenci koçluğu öğrencinin kendine inanmasına, başarılı olduğu yönlerini açığa çıkarmasına yardımcı olur, başarılı yönlerini bireye hatırlatır. Koçluğun temel işlevlerinden biri olan; strateji oluşturmak,hedef belirlemek, bir eylem planı yaparak, kişinin yol haritasını çıkarmaya erken yaşlarda başlayıp öğrencinin hedeflerine ulaşması konusunda istek oluşturmaktır.Aynı zamanda öğrencinin anne baba-öğrenci ilişkilerini düzenleyen, hem veliye hem de öğrenciye eğitim kaynaklı sorunlarda yardımcı olan bir hizmettir.

Bir öğrenci koçu, öğrenciyi teşvik ederken,öğrencinin aynı zamanda gerçekleştirmek ve ulaşmak istediği konularda,harekete geçmesini,öğrencinin yaşamında var olan ve enerjisini tüketen birtakım düşünce,davranış vb gibi enerji kaçaklarından nasıl kurtulacağı konusunda yardımcı olur.Öğrenci zaman kavramının farkına varır ve zamanını etkili bir şekilde kullanmaya başlar.Planlı programlı çalışmak her zaman başarı getirir.Kısa ve uzun soluklu planlar dahilinde hareket eder.Bu şekilde öğrenim hayatında bireyin başarısı arttıkça daha da öğrenmeye merak duyar ve merakını canlı tutar,ileriye dönük hedef belirler ve o şekilde hareket eder.Bunların hepsi birbiriyle bağlantılıdır.Öğrenci kendini keşfeder,kendi kendini disipline etme becerisini geliştirir. Dikkat dağınıklığı bu şekilde motivasyonlar sayesinde en aza çekilir ve zamanla ortadan kalkar.Aynı zamanda öğrencinin veya bireyin kendini tanımasına yardımcı olacağından kişinin “Ben kimim? Yeteneklerim neler? İdeallerim neler ? Neler Yapabilirim?” gibi sorularına cevap bulmasını sağlar.

Aile-öğrenci-okul ekibi içerisinde , ilişkilerin düzenlenmesine; öğrencinin gündemi ile ilgilenirken, sürekli iletişim halinde olarak motivasyonunu, kendisine olan özgüveni ve özsaygısını korumasına ve geliştirmesine destek verir. Tüm bunları elde ederken akademik, sosyal ve kişisel başarısı ile bütünleşmesine yardımcı olur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi öğrenci koçluğu bir ekip işi olduğundan,dershanecilik rehberliğinden ayıran bir sürü özelliği mevcuttur.Bunlardan en önemlisi öğrenciler dershane veya koçluk sisteminde toplu bir şekilde ders dinleyebilir fakat esas önemli olan öğrencinin bu aşamadan sonra birebir takip edilmesidir.Öğrenciyi takip etmek demek sadece verilen ödevleri kaşeleyip görüldü yazısını yazmaktan ve sınav sonucunu velisine mesaj atmaktan ibaret değildir.Takip aynı zamanda öğrencinin aile yaşantısını,ruhsal durumunu,başarısız ise sebep sonuç ilişkilerini kurup,sürekliliğini ve takibin artı sonuçlar katarak verimliliğini sağlamaktır. Bu şekilde bir takip süreci ancak çok az sayıda öğrenciye ve bireya uygulanabilir.Ortadoğulular Prestij Akademi Lisesinde Öğrenci Koçluğu birimimizde bu tarz parametreler göz önüne alınarak çalışmalar sağlanır ve mesleğinde tecrübeli ve uzman kişiler özel olarak bu hizmeti öğrencilere ve velilerine sağlar.

Sizi Arayalım

Lütfen istenilen bilgileri doldurunuz. Eğitim uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayarak detaylı bilgi verecektir.

X
Sizi Arayalım