Hatay dershane | Ortadoğulular Kurs Merkezleri

Hatay dershane

Ortadoğulular Kurs Merkezleri Hatay dershane

27.09.2019       433      


Hatay dershane

Hatay dershane

Hatay dershaneler, etüt merkezleri ve özel öğretim kurumları bakımından bölgenin destek eğitim ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Fakat birçok ilimizde yaşanan ve bu tür kurumların önünü kesen durum burada da geçerli. O da; kolejler ve özel okullar bünyesinde yürütülen sınav hazırlık programları ve bunların Hatay LGS hazırlık dershaneleri, Hatay TYT AYT hazırlık dershaneleri gibi kurumlara olan talebi olumsuz yönde etkilemesi. Özellikle kolejlere olan ilginin arttığı şu günlerde bu durum ciddi şekilde hissediliyor.

Hatay dershane ve eğitim sistemleri

Elbette ki dershaneler kapsamında verilen eğitimler LGS ya da YKS hazırlığı ile sınırlı değil. Fakat birçok dershanenin ayakta kalabilmesinde en büyük pay sınav hazırlık kurslarına ait. Kolejler ve özel okullar bünyesinde bu tür hizmetlerin verilmesi her ne kadar öğrenciler ve ebeveynler için büyük bir avantaj olsa da; dershanelerin ayakta kalabilmesini zorlaştırdığı bir gerçek.  Hatay dershaneler grubu da bu durumdan oldukça etkileniyor. Çünkü şehirde kolej ve özel okul sayısı oldukça fazla ve özel okullara yoğun bir ilgi var. Bu da dolayısı ile dershane gereksinimin gittikçe düştüğü ve düşmeye de devam edeceği anlamına geliyor.  Tabi bir de özel okullardan ve kolejlerden yararlanamayan kesim var. Şu anda LGS ve YKS dershanelerinin eğitim sektörü içinde varlığını devam ettirebilmesinin yegâne kaynağı devlet okullarında eğitim alan öğrenciler ve mezun bireyler.  Devlet okullarında eğitim hayatını sürdüren ve sınavlara hazırlanan öğrencilerin kolejli ve özel okullu öğrencilere karşı neredeyse tek şansları Hatayın en başarılı dershaneleri gibi eğitim başarısı yüksek dershanelerden destek almak. Aksi takdirde ne yazık ki devlet okullarının kısıtlı olanakları ile kalabalık sınıflarda sınavlara hazırlanarak başarılı bir sonuç elde edebilmeleri son derece zor. Bu durum da bir yerde devlet okullarında eğitim gören öğrencileri dershanelere, etüt merkezlerine ve kurslara mecbur bırakan bir durum.

TYT-AYT hazırlık dershanelerinin geleceğini belirsizleştiren bir konu da 2020 yılından itibaren uygulamaya geçilecek olan yeni lise modeli. Liselerde uygulamaya konulacak olan bu yeni sistemde üniversite sınav hazırlığına da yer veriliyor. Yani kolejlerde ve özel liselerde uygulanan okul+dershane formatının devlet liselerinde de hayata geçilmesi planlanıyor. Bu da sadece Hatay dershaneler grubunu değil, ülke genelindeki bütün dershaneleri yakından ilgilendiren bir konu olarak belirsizliğini sürdürüyor.

Ortadoğulular Kurs Merkezleri Hatay özel ders

Hatay özel ders

Hatay özel ders hizmetlerinden yararlanmadan önce kurumlar hakkında bilgi edinmek ve buna göre hareket etmek daha doğrudur. Hem paranızın boşa gitm...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Kurs Merkezleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde kanla, gözyaşlarıyla kurulup, bize emanet edilen Cumhuriyeti ilk günkü heyecan, onur ve sevinçle 96. Kez kutl...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.